W 1942 r. Bronisława Jonas, z synami Stasiem i...

  • YES
  • W 1942 r. Bronisława Jonas, z synami Stasiem i Andrzejem została zabrana na Umschlagplatz. Mieszkała wtedy na Pańskiej u swojego brata Zygmunta, policjanta w getcie. Zygmunt i jego rodzina zostali w mieszkaniu. Bronisława szła w kolumnie z dziećmi, co chwila zatrzymywali się przed kolejnym domem, z którego Niemcy wygarniali ludzi. W pewnym momencie zauważył ją znajomy, policjant żydowski. Stworzył warunki, przed domem, z który został ominięty przez Niemców, aby mogła wejść z dziećmi do bramy. Okazało się, że w tym domu mieszkała Małgorzata Gudgold, córka brata ojca Bronisławy. Zatrzymali się u niej w mieszkaniu. Wieczorem odnalazł ich Zygmunt i zaprowadził do siebie na Pańską.

  • Książka pisana między 1952 a 1954 rokiem. Dokumentuje życie w warszawskim getcie od momentu jego powstania aż po ostatnie dni.
    Jak wyglądało życie w getcie? Jakie organizacje działały, jak pomagały lub powinny były pomóc mieszkańcom getta? Jak to się stało, że tak wielu przetrwało żyjąc w tak strasznej izolacji? Michel Mazor szczegółowo opisuje zniknięcia getta z powierzchni ziemi.
    Książka jest studium życia politycznego i socjalnego w warszawskim getcie.

  • 171