Na Ostrowskiej 4 została skoszarowana placówka...

  • YES
  • Na Ostrowskiej 4 została skoszarowana placówka budowlana TWL - Truppenwirtschaftslager. W tej, około 100-osobowej, placówce pracowali Wilek i Mietek Pachterowie. Roboty rozbiórkowe trwały wtedy na Ciepłej 10, na Twardej, na pl. Grzybowskim. Na noc robotnicy wracali na Ostrowską. Do pracy i z pracy prowadzi ich SSman, zamyka i wypuszcza dopiero rano. W pokoju mieszkali po 2-3 mężczyzn. Były tam też 24 kobiety. Panował rygor. Krzewin, kierownik placówki, zarządzał apele kilka razy dziennie. Ich karty pracy leżały u Krzewina.
    Na święta grali im Artur Gold, skrzypek, i Zygmunt Bokser, wiolonczelista.
    Pewnego razu zabrano z bloku wszystkie kobiety. Zawiadomiony o tym Krzewin, interweniował u SS-manów, ale było już za późno, kobiety były już w wagonach jadących do Treblinki.
    Innym razem Krzewin, w porozumieniu z jednym z SSmanów, wysłał na Umszlag 28 młodych ludzi i zagrabił ich rzeczy.
    Pod koniec sierpnia 1942 r., pod bramę placówki zaczął przychodzić Pinchas Pachter, ojciec Mietka i Wilka, który z żoną i najmłodszym synem ukrywał się w budynkach szopu OXACO na Stawkach. Synowie organizowali mu prowiant ze swojej placówki (ziemniaki, chleb, miód, zupę), w której było dobre zaopatrzenie.
    W czasie drugiej akcji wysiedleńczej, w styczniu 1943 r. blok został otoczony przez Niemców i zabrano do Treblinki wszystkich jego mieszkańców (uratowało się kilkanaście osób) w tym Artura Golda, Boksera, Kępińskiego.

  • 1942-00-00
  • deportation
  • housing, musicians, outposts, deportation