Drugi lokal, w którym odbywały się narady i zb...

  • NIE
  • Drugi lokal, w którym odbywały się narady i zbiórki poprzedzające wymarsz na akcje, znajdował się przy ul. Grochowskiej 221 w nowo powstającym 5 piętrowym domu Feliksa Stencha.

  • 1939-10-00
  • konspiracja
  • konspiracja polska
  • Działalność konspiracyjna w Dyrekcji Tramwajów i Autobusów Miejskich w Warszawie w latach 1939-44. Pomoc Żydom.
    Strona 1-2 zaświadczenie z ŻIH o okazywaniu pomocy podczas okupacji hitlerowskiej prześladowanym Żydom przez Stefana Mikołajewskiego.
    Spisano 17 lutego 1965 roku.
    Oryginał, rkp. 2 s. + mnp. 22 s., 210 x 295 mm., jęz. polski.
    b>Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego</b>
    ul. Tłomackie 3/5
    00-090 Warszawa
    tel. (48) (22) 827 92 21, fax: (48)(22) 827 83 72
    <a href=\"mailto:secretary@jewishinstitute.org.pl\">secretary@jewishinstitute.org.pl</a>
    <a href=\"http://www.jewishinstitute.org.pl\">www.jewishinstitute.org.pl</a>

  • 5
  • W lokalu przy ul. Grochowskiej 221 na wykończonym parterze znajdowały się lokale Ludwika Mikołajewskiego – brata Stefana, w którym dla utrzymania pozoru była prowadzona kawiarnia oraz warsztat elektrotechniczny Kazimierza Perkowskiego. Oba lokale były do dyspozycji organizacji. s.5 Lokal Ludwika Mikołajewskiego przy ul. Grochowskiej 221 posiadał poza sklepem dwa dalsze pomieszczenia i wyjście zapasowe na ul. Modrzewiową oraz na pozostałą część budynku oraz wyższe kondygnacje. Lokal ten służył jako schron dla uciekających Polaków i Żydów, na odprawy i zbiórki oraz na magazyn broni. s.5 W lokalu Ludwika Mikołajewskiego był zameldowany i ukrywał się Rafał Praga i inż. Stanisław Dobrowolski oraz wielu Żydów. s.5 W warsztacie elektrotechnicznym Kazimierza Perkowskiego przy ul. Grochowskiej 221 dokonywana była między innymi naprawa uszkodzonej broni, montowanie przynoszonej przez łączników rozebranej na części broni pochodzącej z rautów. s. 5-6 Na czwartym piętrze między nagromadzonym materiałem budowlanym, urządzona była stacja nasłuchowa prowadzona przez Antoniego Gołębiowskiego, który zajmował się również konserwacją innych aparatów radiowych znajdujących się w dyspozycji organizacji. s.5 W piwnicach domu przy ul. Grochowskiej 221 zakonspirowany był magazyn granatów i amunicji, a w korytarzach ustawione były butle rzekomo z tlenem, choć w rzeczywistości z zamaskowanymi częściami karabinów maszynowych. s.6

  • Powiązani ludzie:

    • Mikołajewski Stefan

      pseudonim „Orsza”, zamieszkały w Warszawie, ul. Walecznych 7 m 19; kapitan rezerwy WP; uczestnik ruchu oporu w Warsz...

    Powiązane miejsca:

    • Grochowska 221

      w nowopowstającym 5 piętrowym domu Feliksa Stencha odbywały się narady i zbiórki poprzedzające wymarsz na akcje grup...