7 marca 1944 r. przed południem na posesję rod...

  • NO
  • 7 marca 1944 r. przed południem na posesję rodziny Wolskich weszli Niemcy i granatowi policjanci. Wolscy przechowywali 35 Żydów w kryjówce "Krysia" ,wybudowanej pod szklarnią w ogrodzie. NIemcy weszli do kuchni, w które był wtedy Mieczysław Wolski, jego matka Małgorzata i dwie siostry, Halina i Wanda. Wyprowadzili Mieczysława prosto do szklarni. Z kryjówki wyprowadzili 35 Żydów, ustawili pod ścianą z podniesionymi rękami. Wanda Wolska-Szandurska, widząc to przez okno, kazała reszcie rodziny uciekać. Kiedy do kuchni wrócił Niemiec, żeby ich zabrać, nikogo tam już nie było. Żydów załadowano na ciężarówkę, razem z Mieczysławem oraz Marią i Januszem Wysockimi. Po południu Niemcy przywieźli Mieczysława na chwilę do ogrodu, tym razem samochodem osobowym, nie wiadomo po co. Wanda zobaczyła brata przez okno klatki schodowej. Stał w samej koszuli, oparty o murek, spojrzał w okna ostatni raz. Po odjeździe Niemców zostały zdjęte posterunki niemieckie. "Krysia" została doszczętnie obrabowana i spalona. Przez 3 dni stały posterunki granatowej policji. Kiedy Wolscy wrócili do domu, zastali mieszkanie całkowicie ograbione. Wszyscy aresztowani zostali osadzeni na Pawiaku, a później rozstrzelani w ruinach getta.

  • 1944-03-07
  • Germans operations
  • antisemitism, Gestapo/gendarmerie, Polish Police
  • Bernard Mark podaje w pracy "Powstanie" (str. 306), że kryjówkę zadenuncjowała jakaś akuszerka. Teresa Prekerowa w pracy "Konspiracyjna Rada" (str. 286) pisze, że kryjówkę wyśledził i zadenuncjował osiemnastoletni Jan Łakiński, który później, z wyroku Sądu Specjalnego Okręgu Warszawskiego AK, został zastrzelony.
    W miejscu gdzie znajdowała się kryjówka odsłonięta została w kwietniu 1990 r. tablica pamiątkowa. Powstał również film pt. "Krysia"