9.09.1941 w budynku przy ul. Freta 43 na skute...

  • NO
  • 9.09.1941 w budynku przy ul. Freta 43 na skutek donosu dochodzi do zatrzymań. Policja napotkała na klatce na 3 piętrze Franciszka Makowskiego sprzedającego przez okienko siedzącemu na dachu Żydowi 20 kg żyta oraz jabłka. Władysława Serafin poinformowała policję, że towary należą do niej i po raz pierwszy starała się je przeszmuglować.
    Drugi z zatrzymanych, Antoni Witecki, zeznał, że chciał tylko opracować sposób, w jaki później mógłby szmuglować towary. Już kilka tygodniu po zamknięciu getta kupował towary i znosił do mieszkania jednej z lokatorek, Brodzkiej, z którą się rozliczał. Była ona opiekunką byłych jeńców i inwalidów w szpitalu ujazdowskim. Miała ona wynajętego chłopaka, który towar podawał przez klapę w kuchni jej mieszkania, gdzie na dachu odbierali go Żydzi. W ten sam sposób Witecki prowadził szmugiel w rozbitym domu przy ul. Freta 25, dopóki dzień wcześniej droga ta została zlikwidowana od strony getta.

    Przesłuchany Szymański zeznał, że jako tragarz był wynajmowany jest przez nieznajome osoby do noszenia towaru na 3 piętro domu.
    Ustalono, że w proceder zaangażowani było 5 lokatorek mieszkań, przy których drzwiach wejściowych znajdowały się okienka, przez które sprzedawano towary.

    11.09.1941 policja ustaliła, że towar z Freta trafiał do domu przy ul. Koźlej 22.

    W mieszkaniu Zeldy Finkelsztejn i Rubina Rubinszteina, którego okno mieściło się w pobliżu muru, policja znalazła 45 kg mąki, 25 kg pszenicy i 4 żywe gęsi. Przebywało tam również 7 osób; Jankiel Silberberg zam. Nowolipie 17 m. 9; Mendel Szuldiner zam. Leszno 47 m. 1; Chaim Frosterman, zam. Nalewki 19 m. 27; Abram Chorowicz zam. Koźla 22 m. 6 i Szmul Apfelsaft zam. Koźla 22 m. 6.

    13.09 policja zarekwirowała na strychu domu przy Freta 43 11 pustych ręcznie plecionych koszyków oraz drabinkę, które przygotowane zostały przez nieznanych Żydów na towar. Zatrzymali Marię Słomkę i Annę Koniuch, które odbierały od mężczyzny siedzącego na dachu paczkę z 10 kg gumy podeszwowej.
    Słomka zeznała, że miała odebrać z dzielnicy żydowskiej paczkę, którą za opłatą miała dostarczyć pod wskazany adres.

    17.07.1942 oskarżeni o szmugiel zostali Franciszek Makowski, Władysława Serafin, Maria Słomka oraz Zelda Finkelsztein. Makowski, Serafin oraz Słomka skazani zostali na 3 miesiące więzienia każde, a Finkelsztejn na 4 miesiące. W sierpniu 1942 dom przy Koźlej 22 jest niezamieszkały, Finkelsztein została wysiedlona. 28.01.1943 kary Makowskiego, Serafin oraz Słomki zostały zamienione na grzywny od 100 do 300 zł.

  • 1941-09-09
  • in the Ghetto
  • denunciation , Poles operations, economic
  • commerce, stranger, Polish Police
  • Related people:

    Related places:

    • Freta 43

      Budynek, w którym odbywał się szmugiel.